Dronefilm og dronefotografi
Der er noget ganske særligt ved droner og historier de kan fortælle
Mikkel Barker
Dronefotogaf
Siden 2006 har jeg arbejdet med at tage billeder fra luften. Dengang var det fra en Cessna 172 og nu med en drone.

Droneoptagelser
Når jeg er på opgave og sender dronen i luften, så er der ofte flere vinler og motiver der bliver tydelige – og det er bedre at have ekstra med hjem, så kunden har noget at vælge mellem.





























Ydelse – 3d visualisering
Målfast og dokumenteret 3D visualisering
Jeg har 15 års erfaring med levering af dokumenterede og målfaste 3D visualiseringer af bygge- og anlægsprojekter, til lokalplaner og VVM-redegørelser.
Arbejdsprocessen er optimeret og jeg er vant til at arbejde med stramme deadlines og fortrolige oplysninger.
Jeg her et indgående kendskab til krav og forventninger og indgår som en sikker leverandør.
Ydelse – 3D kameramatch
3D kamera til Rhino, 3ds Max og Sketcup
Udarbejder du selv visualiseringer kan jeg hjælpe. Jeg fotograferer og opmåler for efterfølgende at levere en målfast 3D kamerafil.
Du åbner blot filen med et opsat 3D kamera og præcise værdier for position, target, roll og brændvidde.




Ydelse – Fotoregistrering
En værdifuld sikkerhed før igangsættelse
Gennemfotografering af bygninger inden igangsættelse af byggeri er vigtigt for at kunne fastslå og dokumentere, hvornår eventuelle bygningsskader er opstået.
Det leverer et grundigt, systematisk, visuelt og dokumenterende grundlag til fremtidige forsikring spørgsmål.